Osim toga, avioni bivšeg sovjetskog porekla, poput Migova-29 više nisu tako brojni i stoga raspoloživi. I, što je još važnije, remont tih aviona nije moguć bez saglasnosti i pomoći Rusije koja je u ovom slučaju, neprijatelj.
Jednostavnije rečeno, Kijev traži besplatne avione koji će za najmanje deset narednih godina moći da obezbede kakav-takav suverenitet ukrajinskog neba. Zvaničnicima u glavnom gradu Ukrajine neko je najverovatnije dojavio da budu dovoljno uporni u zahtevima za isporuku F-16 i da će oni stići. Ako ne do kraja, a ono posle rata.
Modernizacija u Južnoj Karolini
Lokid Martin i dalje proizvodi avione tipa F-16, u pogonu u Grinvilu, u Južnoj Karolini. Tamo se proizvode avioni poslednje verzije, oznake blok 70/72 i modernizuju stariji primerci. Pre toga, taj avion je silazio sa proizvodnih traka u Fort Vortu u Teksasu. Fabrika je 2019. godine preuređena za proizvodnju modernijih letelica, tipa F-35. Time je proizvodnja F-35 povećana za četiri puta.
Američke vazdušne snage i dalje koriste oko hiljadu primeraka F-16. Širom sveta leti približno 3.000 tih aviona. U 25 zemalja. Na primer, Izrael ima oko 170 aviona tipa F-16, Grčka oko 150, Holandija oko 70, Belgija više od 50…
Egipat je dogovorio kupovinu 24 aviona F-16 verzije blok 50/52. Taj posao vredan je 3,2 milijarde dolara. Prostom podelom proizilazi da jedan avion, sa pratećom opremom, košta 133 miliona dolara.
Ukrajina tu sumu sigurno ne može da plati i računa na starije i jeftinije, najverovatnije i besplatne letelice. Za zemlju veličine Ukrajine, neophodno je više desetina takvih aviona. Možda više i od 100, jer nisu svi avioni uvek ispravni i sposobni za upotrebu. A, upravo bi održavanje tih letelica moglo da bude najslabija karika u odbrani ukrajinskog neba. Tamošnji vazduhoplovni mehaničari nemaju iskustvo sa zapadnom tehnologijom, koja je znatno sofisticiranija i složenija za održavanje od bivše sovjetske tehnike.