Japan ponovo koristi formulaciju o nezakonitoj okupaciji severnih teritorija, kako Japan naziva Južne Kurile u „Plavoj knjizi diplomatije“ za 2023. godinu. Ovaj postupak se ponavlja već drugu godinu, nakon prekida od skoro 20 godina. U njoj se prvi put od 2011. godine pojavila definicija da su ostrva „teritorija koja pripada Japanu“.
„Japan redovno izlaže u „Plavoj knjizi diplomatije” nama dobro poznat, takozvani, pravni stav koji odražava neosnovane teritorijalne pretenzije prema Rusiji“, rekli su u Ministarstvu inostranih poslova Rusije.
Podsetili su da se formulacija o nezakonitoj okupaciji i ranije koristila.
„Ocenjujemo takve izjave ništavnim. Južni Kurili su neodvojivi deo teritorije Ruske Federacije na zakonitim, između ostalog, i međunarodnim osnovama prema rezultatima Drugog svetskog rata. To je realnost od koje Japan ne može da pobegne“, zaključili su u ruskom Ministarstvu.
Spor oko Kurilskih ostrva
Rusija i Japan vode pregovore o zaključivanju mirovnog sporazuma, a Tokio se nada da će taj cilj biti postignut rešavanjem teritorijalnih pitanja, odnosno statusa Južnih Kurila.
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Moskva insistira na tome da su ostrva ušla u sastav Sovjetskog Saveza na osnovu ishoda Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima ne podleže preispitivanju.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju, u kojoj je Moskva pristala da, nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, razmotri mogućnost da Japanu preda ostrva Habomai i Šikotan. Sudbina Kunašira i Iturupa nije bila tema pregovora.