Presudom Kantonalnog suda u Sarajevu od 3. novembra 2021. godine Bejtić je oslobođen optužbi da je počinio ratni zločin protiv civilnog srpskog stanovništva.
Protiv ove presude Tužilaštvo Kantona Sarajevo uložilo je žalbu zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, sa predlogom ukidanja presude i vraćanja predmeta prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
Vrhovni sud FBiH odbacio je žalbu kao neosnovanu, te potvrdio presudu Kantonalnog suda u Sarajevu, piše Birn.
U optužnici se navodi da je Bejtić, kao pripadnik Desete brdske brigade Armije BiH, 1993. godine učestvovao u premlaćivanju Ergina Nikolića i Duška Jovanovića, nakon čega ih je sa grupom vojnika i Mušanom Topalovićem Cacom odvezao na lokalitet Boguševca, gde su u zemunici nastavili zlostavljanje, a potom ih ubili.
Optužen je bio i da je, između ostalog, 25. decembra 1992. ubio Zorana Vučurevića na Kazanima.
Bejtićev branilac Rusmir Karkin podseća da je suđenje u ovome predmetu trajalo duže od 20 godina i da je ovo četvrta oslobađajuća presuda.
Bejtić je 2006. bio osuđen na 14 i po godina zatvora za zločine počinjene na Kazanima, ali je ta presuda ukinuta.
Potom je u dva navrata oslobođen optužbe, ali su i te odluke ukinute.
Vrhovni sud je svaki put ukidao presude Kantonalnog suda i ukazivao na bitne povrede odbredaba krivičnog postupka.
Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.
Radanović: Za Srbe nema pravde
Predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH /FBiH/ Đorđe Radanović rekao je da je današnja oslobađajuća presuda Samiru Bejtiću za ratni zločin nad Srbima na Kazanima samo još jedan od dokaza da za Srbe koji su stradali u Sarajevu od 1992. do 1995. godine nema pravde.
Radanović je rekao Srni da za 836 Srba koji su nestali na području Sarajeva, koje je kontrolisala bošnjačka armija, nema osuđenih krivaca.
„Sada, nakon 30 godina dešavaju se situacije da oslobađaju ljude koji su izvršili najteže zločine nad Srbima u Sarajevu“, istakao je Radanović i dodao da to dodatno destimuliše bilo kakvu aktivnost Srba na teritoriji FBiH.
Prema njegovim rečima, to je još jedan od načina da se Srbima kaže da nisu dobro došli u FBiH i Sarajevo, koje je Ustavom BiH definisano kao glavni grad.
„Sarajevo je bilo i srpski grad i tužno je da danas tamo nemamo ni dva odsto Srba“, naveo je Radanović.