Objavljeni tajni dokumenti Pentagona pružili su uvid u podatke i analize koji sugerišu da Ukrajina možda nije dorasla zadatku da izvede napad ograničenog obima, a kamoli napadu osmišljenom da baci Rusiju na kolena, smatra bivši američki obaveštajac Skot Riter.
On smatra da iz procurilih dokumenata „štrči“ činjenica da je rok za organizovanje, opremanje i obuku ukrajinskih vojnih formacija predviđenih za prolećnu kontraofanzivu previše agresivan, te da je malo verovatno da Ukrajinci mogu da u tom periodu postignu stopostotnu spremnost.
„Dokumenti sugerišu da su teške borbe usred Bahmuta glavni odliv ukrajinskih vojnih resursa, što sugeriše da će sve snage koje su bile obučene i opremljene sa očekivanjem da će učestvovati u prolećnoj kontraofanzivi, verovatno biti preusmerene na ‘mlin za mlevenje mesa’, ili na druge vruće tačke duž produžene linije kontakta između ukrajinskih i ruskih snaga“, uveren je Riter.
Druga „uznemirujuća vest“, kako kaže američki obaveštajac, jeste to što su obelodanjeni podaci otkrili loš status zaliha raketa protivvazdušne odbrane – posebno zapadnih artiljerijskih raketa i artiljerijskih granata od 155 milimetara, kao i sistema iz sovjetske ere koji su glavni oslonac ukrajinske mreže protivvazdušne odbrane.
„Očekuje se da će Ukrajinci uskoro iscrpiti svoje zalihe i jednog i drugog, a malo je nade da će na vreme postići značajnu sposobnost za ponovno snabdevanje kako bi se podržao raspored od kraja aprila do početka maja za pokretanje prolećne ofanzive“, uveren je Riter.
On kaže da su posledice ovih manjkavosti fatalne, i to ne samo za ukrajinsku nadu u prolećnu kontraofanzivu, već i za vojni položaj Ukrajine.
„Dokumenti otkrivaju da Rusija već koristi precizne vazdušne bombe koje uništavaju ukrajinske sabirne tačke trupa i materijala iza linija fronta bez ikakvog straha od ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane. Rusi jednostavno ispuštaju bombe van efektivnog dometa ukrajinskih raketa zemlja-vazduh. Kada se ukrajinske zalihe raketa iz sovjetske ere iscrpe, rusko vazduhoplovstvo će imati praktično slobodno nebo iznad Ukrajine, povećavajući i obim i smrtonosnu moć svoje vazdušne kampanje“, ističe penzionisani major SAD.
Dodaje da će, bez efikasnog „kišobrana protivvazdušne odbrane iznad glave“, ukrajinske snage postati lak plen za rusku vojsku.
Kontraofanziva će, ukratko, izdahnuti i pre nego što uopšte i počne.
A drugi problem koji proizilazi iz objavljenih dokumenata je, smatra Riter, činjenica da Ukrajina troši municiju koju isporučuju SAD i NATO – rakete HIMARS i artiljerijske granate od 155 milimetara – po stopi koja je daleko veća od one po kojoj se može ponovo snabdevati.
„Dok je Ukrajina pokazala da je, kada je snabdevena zapadnim artiljerijskim sistemima i zapadnim obaveštajnim podacima, sposobna da izvrši smrtonosne napade na ruske snage, ove impresivne sposobnosti ne znače ništa ako topovima koji treba da razore ciljeve koje je identifikovala zapadna obaveštajna služba nedostaje municija“, upozorava Amerikanac dodajući da je reč o problemu na čijem rešavanju SAD i NATO rade „prekovremeno“.
Kako kaže Riter, dokumenti pružaju zvaničnu potvrdu javno izraženih zabrinutosti, pomažući da se razotkriju laži i iskrivljavanja istine koje su izneli visoki zvaničnici SAD i NATO-a o efikasnosti ukrajinske kontraofanzive.
Svrha curenja podataka
On takođe smatra da razotkrivanjem malverzacija ovih zvaničnika (koji izgledaju više nego srećni što vide Ukrajinu kako žrtvuje živote još desetina hiljada vojnika u izgubljenom ratu, umesto da podstaknu pregovore i rešenje sukoba koji bi, iako politički neprijatan za SAD, NATO i Ukrajinu) u ovom trenutku predstavljalo najbolji mogući ishod.
„I ovde možemo pronaći svrhu iza ovih curenja – neko ko je upoznat sa podacima koji razotkrivaju laži američke vlade i njenih saveznika u NATO-u, i ko veruje da bi, ako bi javnost bila upoznata sa ovim lažima, mogao da se izvrši pritisak da spreči bespotrebno žrtvovanje dodatnih života za podršku prolećnoj protivofanzivi koja je od početka osuđena na propast“, zaključuje Riter.