„To nije događaj u organizaciji niti uz odobrenje Evropskog parlamenta kao ni njegovog rukovodstva, već je aktivnost jednog poslanika”, naveo je u odgovoru Žiofre. Prema njegovima rečima, dobri susedski odnosi i regionalna saradnja formiraju suštinski deo procesa stabilizacije i pridruživanja kao i procesa evrointegracija. Oni, istakao je, doprinose stabilnosti, pomirenju i klimi pogodnoj za rešavanje otvorenih bilateralnih pitanja i nasleđa prošlosti.
„EU ima jasan i principijelan stav o neophodnosti pomirenja i pristupanja ratnim događajima. Politički lideri u regionu treba da predvode napore u prevazilaženju teškog nasleđa prošlosti”, naveo je Žiofre. Očekujemo da svi relevantni politički akteri i institucije odaju počast žrtvama iskrenim promovisanjem pomirenja, zaključio je šef delegacije EU u Srbiji u odgovoru direktoru Instituta „Diana Budisavljević”. Protestna pisma Evropskom parlamentu zbog održavanja konferencije „Blaženi Alojzije Stepinac – svedočanstvo vere, istrajnosti i nade”, koju je 21. marta organizovala poslanica EP iz Hrvatske Željana Zovko, uputili su osnivač Instituta „Diana Budisavljević” Gojko Rončević Mraović, dete logoraš logora Jastrebarsko, kao i instituti, nevladine organizacije i istoričari iz Italije, Kanade i SAD koji se bave kulturom sećanja na stradanja u NDH.
Rončević Mraović je, u ime Instituta „Diana Budisavljević” za istraživanje dečjih logora smrti u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, naglasio da oseća dužnost i obavezu da im se obrati, kao preživelo dete logora Jastrebarsko, ali i u ime 74.000 dece brutalno ubijene u NDH. Podsetio je da je bio svedok raznih mučenja i zverstava ustaša koji su blagosiljani od strane Stepinca išli u zverske pohode vršeći razne zločine protiv čovečnosti.