Da se razumemo, Rusija je i dalje snažna zemlja, sa prirodnim resusrima kakve nema ni jedna druga država na svetu. Ona je odolela sankcijama sa kojima je Zapad mislio da je baci na kolena. Ali, zašto ona nije u stanju da sukob koji je počela, privede kraju u svoju korist.
„Armata” je tu ali je niko ne vidi
Sukob u Ukrajini pokazao je velike propuste i slabosti ruske vojske. Ona kao da ima dva lica. Jedno u realnosti, u vihoru rata. I drugo, na paradama na Crvenom trgu. Tako na front u istočnoj Ukrajini stižu tenkovi tipa T-72 i T-80, uz poneki T-90, dok smo godinama unazad na paradama viđali T-14 „armatu”. Moskva nas je uveravala da je to najsavremeniji i najmoćniji tenk na svetu. Na Zapadu se sada šale da je „armata” toliko napredna i ispred svog vremena da ima čak i „stelt” mogućnosti. Priča se da ona odavno deluje u Ukrajini, ali da je toliko nevidljiva da još niko nije uspeo da je vidi.
Da ostavimo na stranu zlurade komentare, ali sada je jasno da „armata” još za duže vreme neće stići do operativnih jedinica ruske vojske. U međuvremenu, Rusi će morati da se oslone na modele tenkove koji su dizajnirani, a mnogi čak i napravljeni još u Sovjetskom savezu.
Rusija je planirala da između 2015. i 2020. godine proizvede 2.300 „armata”. Već 2018. godine je postalo jasno da će taj plan morati da se odloži za 2025. godinu. U decembru 2021. godine „Rostek” je saopštio da će prvih 40 tenkova T-14 trupe dobiti posle 2023. godine. Obzirom na troškove rata i sankcije i ta najava je dovedena pod znak pitanja. Naime, 2015. godine „armata” je koštala između 3,7 i 4,6 miliona dolara. Pre dve godine cena je porasla na pet do 7,1 miliona dolara po tenku. U međuvremenu ta cena je porasla za dodatnih 30 odsto.
Modernizacija
Pretpostavlja se da je do sada proizvedeno oko 100 „armata”, koje su poslužile za testiranja. Zahvaljujući tim iskustvima, prvobitni projekt tenka je pretrpeo znatne izmene. Tenk će dobiti novu kupolu, nov top kalibra 152 milimetra i nov sistem za kontrolu vatre, sa senzorima za otkrivanje i detektovanje ciljeva na daljinama većim od šest kilometara. Predviđeni su i jači motor, nov oklop pa i izviđački dron koji će poletati sa kupole „armate”.