Pet država Evropske unije koje ne priznaju nezavisnost takozvanog Kosova podržalo je evropski plan i normalizaciju odnosa, ali se nisu izjasnile da li bi postizanjem sporazuma promenile stav o nepriznavanju, prenosi albanski Zeri.
Španska i kiparska vlada poručile su da neće promeniti stav o priznanju tzv. Kosova, ali da podržavaju dijalog Beograda i Prištine.
Ministarstvo spoljnih poslova Slovačke u odgovoru za RTK saopštilo je da podržava dijalog, ali nije nagovestilo da li će ta zemlja priznati nezavisnost „Kosova“ ako sporazum bude potpisan.
MSP Slovačke je, ne odgovarajući direktno na pitanje RTK da li će se stav Slovačke promeniti nakon eventualnog potpisivanja sporazuma 18. marta, saopštilo da od Beograda i Prištine očekuju primenu svih dosadašnjih sporazuma i konstruktivan pristup.
„Rezultat poslednjeg sastanka je važan korak ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. To bi moglo biti podstrek za dalje pregovore koji vode ka pravno obavezujućem sporazumu i potpunoj normalizaciji njihovih odnosa. Od obe strane očekujemo primenu svih dosadašnjih dogovora i konstruktivan pristup u narednim rundama pregovora“, rečeno je iz Ministarstva spoljnih poslova Slovačke.
Albanska poslanica u Hrvatskom saboru Ermina Ljekaj-Prljaskaj rekla je za RTK da cće Hrvatska lobirati za Kosovo kod evropskih zemalja.
„Obećali smo lobiranje hrvatske vlade u ovih pet država EU, koje još nisu priznale Kosovo. Zbog politike između Rusije i Ukrajine, može se promeniti i stav ovih pet zemalja koje trenutno ne priznaju Kosovo“, rekla je Ljekaj-Prljaskaj.
Profesor međunarodnih odnosa u Holandiji Kuštrim Istrefi kaže da je problem predvideti reakciju država EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
„Važno je da Vlada Kosova obavesti ove zemlje da su tačke jedan i četiri francusko-nemačkog predloga tačke koje ćutke priznaju nezavisnost Kosova. Ovaj sporazum u svojim članovima sadrži veoma snažne elemente prihvatanja državljanstva u tišini. Mislim da je veoma važno da se to jasno artikuliše i da se ubede države zašto treba da priznaju državu, a da li se to može posticći ili ne, to prevazilazi argumentaciju ovog sporazuma“, kaže Istrefi.