Ovo oružje, kako veruju američki stručnjaci, Teheran će pokušati da obrnutim inženjeringom pokuša da ubuduće sam proizvodi.
„Tokom prošle godine američki i drugi zapadni zvaničnici evidentirali su više slučajeva kako je ruska vojska došla u posed opreme i oružja, uključujući protivtenkovske sisteme „Džavelin” i protivvazdušne sisteme „Stinger” koje su Ukrajinci ostavili na položajima, naveli su ovi izvori reporteru Si-En-En-u.
Američki stručnjaci navode da je jedan deo tog oružja i opreme Rusija avionom poslala u Iran na rastavljanje i analizu. Smatraju da su to učinili kako bi iranska vojska pokušala napraviti vlastitu verziju tih sistema.
Ukrajinska vojska od početka rata ima obavezu da izveštava Pentagon o svim gubicima opreme koju je SAD dostavio njihovim snagama. Ipak, američki zvaničnici, na koje se poziva Si-En-E priznaju da je problem u tome što se takvi slučajevi teško mogu pratiti.
Još se ne zna da li je Iran uspešno izvršio obrnuti inženjering nekog američkog oružja koje je zaplenjeno u Ukrajini, ali su se Iranci u nekim ranijim situacijama pokazali vrlo veštima u razvoju borbenih sistema napravljenih na osnovu zaplenjene američke opreme.
Ključno oružje u iranskom posedu je protivtenkovska navođena raketa „tufan”, iz američke rakete BGM-71 TOV.
Iranci su 2011. prizemljili bespilotnu letelicu američke proizvodnje, „Lokid Martin” RQ-170 i obrnutim inženjeringom je napravili svoju verziju bespilotne letelice.