Pariz, Vašington, Brisel, Njujork, Kijev – Zvanični Pariz i Vašington ovog vikenda oštro su se razišli u proceni značaja kineskog mirovnog predloga za Ukrajinu u 12 tačaka objavljenog u petak. Kao što je već poznato, u tom dokumentu zvanični Peking zagovara nastavak mirovnih razgovora, protivi se upotrebi nuklearnog oružja i poziva na kraj jednostranih sankcija, što je, kako ocenjuje američka medijska kuća Si-En-En, očigledna kritika kaznenih mera koje su Rusiji uvele SAD i EU, javio je Tanjug.
„Činjenica da se Kina angažuje u mirovnim naporima je apsolutno dobra”, rekao je juče francuski predsednik Emanuel Makron, dan nakon što je Kina objavila dokument koji poziva na mirovne pregovore i postizanje političkog rešenja. Makron je istovremeno pozvao Peking da pomogne da se izvrši pritisak na Rusiju kako bi se „zaustavila agresija” u Ukrajini i postigao mir. On je najavio da će otići u Kinu početkom aprila, tokom posete sajmu poljoprivrede, prenela je francuska BFM TV. „Kina danas mora da nam pomogne da izvršimo pritisak na Rusiju da nikada ne upotrebi ni hemijsko ni nuklearno oružje (…) i da prekine ovu agresiju pre pregovora”, istakao je šef Jelisejske palate
Sa one strane Atlantika, američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da ideja da Kina učestvuje u pregovorima o ishodu ukrajinskog rata „nije racionalna”, nakon što je Peking objavio mirovni plan za sukob. „Ruski predsednik Vladimir Putin to pozdravlja, pa kako bi onda moglo biti dobro? Nisam video ništa u tom planu što ukazuje da tamo postoji nešto od koristi bilo kome osim Rusiji, ako bi se poštovao kineski plan”, rekao je Bajden u petak u intervjuu za „Ej-Bi-Si njuz”.
U međuvremenu, Brisel i Kijev potvrdili su svoju naklonost ka još obuhvatnijim sankcijama protiv Rusije. Tako je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Đuzep Borelj saopštio juče da je EU novim, desetim paketom sankcija Rusiji obuhvatila više od 120 fizičkih i pravnih lica i uvela značajna ograničenja uvoza i izvoza sa ciljem da uništi „rusku ratnu mašineriju”. „Našom listom ciljamo na one koji su odgovorni za deportaciju i prisilno usvajanje najmanje 6.000 ukrajinske dece”, dodao je Borelj. Istovremeno, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poručio je juče da sada treba uvesti sankcije Rosatomu, ruskoj državnoj korporaciji za atomsku energiju. „Pritisak na agresora se mora povećavati”, naveo je Zelenski na „Tviteru”. Zelenski je još saopštio da planira da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom kako bi razgovarali o predlozima Pekinga o okončanju rata u Ukrajini. „Zaista želim da verujem da Kina neće isporučivati oružje Rusiji”, rekao je ukrajinski lider. Kineske vlasti do sada nisu zvanično odgovorile na poziv Zelenskog da se sastane sa Sijem, prenele su agencije. U međuvremenu, zvanični Kijev kritikovao je juče Kinu zbog „klađenja na agresora”. Naime, savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak kritikovao je juče Kinu jer se „kladi na agresora”, nakon ponovljenih poziva Pekinga na političko rešenje ukrajinskog rata. „Ako tvrdite da ste svetski igrač, ne nudite nerealne planove. Ne kladite se na agresora koji krši međunarodno pravo i izgubiće ovaj rat”, tvitovao je Podoljak.
U Evropi, mirovno-diplomatsko stanovište Budimpešte povodom sukoba u Ukrajini delovalo je juče usamljeno.
„Oni koji kritikuju promirovni pristup Mađarske u vezi sa ratom u Ukrajini još nisu izgubili živote u sukobu”, izjavio je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto, pozivajući međunarodnu zajednicu da promoviše diplomatsko rešenje, prenela je mađarska novinska agencija MTI. Mađarska je kao susedna zemlja svakodnevno direktno suočena sa posledicama rata, rekao je u petak Sijarto na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova. „Treći svetski rat bio bi prava tragedija”, rekao je Sijarto i dodao da se nada da će obe strane poštovati odluku NATO-a da ne bude strana u sukobu. „Dužnost broj jedan međunarodne zajednice jeste da spasava živote, a to je moguće samo uz mir”, ocenio je mađarski šef diplomatije. „Isporuka oružja i dalji paketi sankcija ne mogu spasiti živote”, rekao je Sijarto ističući da je mađarska vlada pozvala na hitan prekid vatre i mirovne pregovore, prenosi MTI.
Kad je reč o direktnim akterima rusko-ukrajinskog sukoba, zvanična Moskva poručila je juče da je povećala proizvodnju naoružanja i pažljivo ispitala neprijateljsko oružje u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, rekao je juče zamenik predsednika ruskog Saveta za bezbednost Dmitrij Medvedev. Prema njegovim rečima, Rusija ne samo da povećava proizvodnju već i uvodi najnovije tehnologije i unapređuje ih, kako je naveo, „bukvalno u maršu”.
Iz Ukrajine, istovremeno upozoravaju da je Rusija udvostručila broj aktivnih brodova u Crnom moru, predviđajući da je ovo priprema za raketne udare, prenosi Rojters. „Ovo može ukazivati na to da se pripremaju raketni napad kao i udari bespilotnih letelica”, navodi se u objavi.