„Zajedno, zemlje članice EU uvele su najjače i najdalekosežnije sankcije ikada kako bi pomogle Ukrajini da pobedi u ratu“, saopštilo je švedsko predsedništvo EU na Tviteru.
„EU je ujedinjena sa Ukrajinom i ukrajinskim narodom. Nastavićemo da podržavamo Ukrajinu, dokle god bude potrebno.
Paket uključuje stroža ograničenja na izvoz robe dvostruke namene, kao i mere protiv subjekata koji podržavaju rat, šire propagandu ili isporučuju dronove koje koristi Rusija.
EU kaže da 10. paket sankcija ima za cilj da oteža finansiranje rata i da izgladnji Rusiju tehnološke opreme i rezervnih delova za oružje koje se koristi protiv Ukrajine.
Mere takođe imaju za cilj stavljanje na crnu listu više pojedinaca, uključujući one za koje Zapad kaže da su ruski propagandisti, one koje Kijev smatra odgovornim za deportovanje ukrajinske dece u Rusiju i one koji su uključeni u proizvodnju iranskih dronova na frontu.
Paket je takođe dizajniran da odvoji još više banaka, uključujući privatnu Alfa-banku i onlajn banku Tinkoff, od globalnog SVIFT sistema i smanji trgovinu između EU i Rusije za više od deset milijardi evra.
Dogovor o novim sankcijama trajao je tri dana jer države članice nisu mogle da se dogovore, a Poljska je odbila zahtev Italije za nova blaža ograničenja na uvoz gume. Sve zemlje članice Evropske unije moraju da pristanu na sankcije kako bi one bile usvojeno.
EU je do sada uvela niz sankcija. Među njima su zamrzavanje imovine fizičkih lica, stavljanje na crnu listu brojnih osoba, suspenzija viza za banke, zabrana transakcija za banke, zabrana emitovanja u medijima, embargo na uvoz uglja i nafte iz mora, zabrana izvoza raznih roba i drugo.
Rusija je započela invaziju na Ukrajinu pre tačno godinu dana. Od tada su hiljade ljudi umrle, milioni su raseljeni, gradovi su uništeni. Brojne zemlje širom sveta uvele su sankcije Rusiji, obustavile poslovanje sa pojedincima i kompanijama, prenosi Radio Slobodna Evropa.