Cene azotnih đubriva i dalje padaju, tvrde analitičari globalne grupacije CRU koja se bavi ovim tržištem. Bez obzira na to, potražnja je i dalje slaba jer kupci očekuju dalji pad. Na međunarodnom terminskom tržištu urea trenutno košta 320 dolara po toni, a tolika cena bila je i u januaru 2021., piše portal „Agrarhojt”.
U januaru je urea koštala 410 dolara, po toni, a prošle godine 520 što ukazuje da je trend pada je i dalje prisutan iako je vreme za prolećnu prihranu i đubrenje. Po toj logici cene bi trebalo da rastu, navodi se. Kada je reč o amonijaku, očekuje se povećanje proizvodnje nakon što je u Evropi pala cena gasa.
Ipak, i za njim je potražnja neuobičajeno slaba, posebno sa ključnih tržišta kao što su Indija, Brazil, Evropa i SAD. U Nemačkoj su cene azotnih đubriva i amonijaka takođe pod velikim pritiskom. U njihovim uvoznim lukama urea trenutno košta nešto manje od 565 evra po toni. To je oko 100 evra manje nego u januaru, a ujedno i najniža cena od septembra 2021. godine, odnosno u poslednjih u 18 meseci. Za razliku od navedenih, cene kalijumovih đubriva ostaju i dalje visoke. Jedan od razloga je taj što 40 odsto svetske ponude dolazi iz Rusije i Belorusije, a drugi što kanadski proizvođači trenutno ne povećavaju svoje ograničene proizvodne kapacitete. Te tri zemlje činile su 70 odsto ukupnog izvoza pre početka rata u Ukrajini. Za razliku od navedenih, cene kalijumovih đubriva ostaju i dalje visoke. Jedan od razloga je i to što 40 odsto svetske ponude dolazi iz Rusije i Belorusije, a drugi što kanadski proizvođači trenutno ne povećavaju svoje ograničene proizvodne kapacitete, podseća Agroklub. Te tri zemlje činile su 70 odsto ukupnog izvoza pre početka rata u Ukrajini. Rusija se preusmerila na tržište Latinske Amerike i Indije, gde je postizala rekordne cene. Tako su iznosi za kalijumovu so na svetskom tržištu naglo porasli 2022. s 221 dolara na čak 562, što je bio najviši iznos od februara 2009.