„Više od desetak država kuca na vrata BRIKS-a. Veoma smo napredovali u razmatranjima za proširenje BRIKS-a”, dodao je Suklal.
On je istovremeno napomenuo da su Iran i Saudijska Arabija formalno zatražili prijem u BRIKS. U međuvremenu, interesovanje za članstvo u BRIKS-u do sada su manje-više zvanično iskazale: Argentina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Alžir, Egipat, Bahrein i Indonezija, kao i dve nacije iz istočne Afrike i jedna sa zapada Crnog kontinenta, otkrio je ambasador Suklal, bez imenovanjih o kojim je zemljama reč.
Koliko prošle sedmice, Mao Ning, portparol kineskog ministarstva inostranih poslova, istakla je da Peking podržava proširenje BRIKS-a, koje je i inicirao na prošlogodišnjem samitu. Inače, unutar BRIKS-a, postoje određene razlike oko određivanja kriterijuma za prijem budućih članica. Tako na primer, Indija smatra da bi ulazak novih članica trebalo da bude određen egzaktno postavljenim ekonomskim i drugim kriterijumima, a ne osnovu podrške već etabliranih članica. Koliko lane, ruski predsednik Vladimir Putin je lane podržao ulazak Saudijske Arabije u BRIKS.
Inače, ovogodišnji samit lidera BRIKS-a, trebalo bi prema najavama, da se održi u južnoafričkoj luci Durban u avgustu. Centralna tema tog skupa je: „BRIKS i Afrika, partnerstvo za obostrano ubrzani privredni rast”.
„Jedna od tema samita u Durbanu biće kako da se restruktuira globalna politička, ekonomska i finansijska arhitektura, da bude više uravnotežena, reprezentativna i inkluzivna”, Alvin Bouc, zamenik južnoafričkog ministra za međunarodne odnose saopštio je u državnom parlamentu u Kejptaunu, prenela je Sinhua.
Inače, pet sadašnjih članica (JAR se pridružila 2010.) obuhvata 42 odsto globalnog stanovništva, dok u sastavu Međunarodnog monetarnog fonda imaju 15 odsto glasačkih prava.