Prema njegovim rečima, ruskom invazijom na Ukrajinu Balkan je ponovo postao problem.
„Bilo je beskrajnih razgovora i tehničkih sporazuma između (tzv.) Kosova i Srbije u Briselu, a 33 potpisana sporazuma nikada nisu sprovedeni. Sa agresorskim ratom Rusije protiv Ukrajine, to je odjednom postalo nevažno. Vlada Srbije je prepoznala trenutak i odlučila da napusti sve institucije na severu (tzv.) Kosova i tamo već tri meseca nema ni policajaca, ni sudija, ni gradonačelnika, ni izbora”, naveo je Cufaj, napominjući da je tokom 15 godina pregovora Beograda i Prištine glavni fokus bio da Srbija prizna tzv. Kosovo, naveo je Tanjug.
„Sada kada Putin ubija u Ukrajini, političari u Berlinu i Parizu predlažu ‘normalizaciju’ odnosa u skladu sa osnovnim ugovorom između Zapadne i Istočne Nemačke iz 1972… (tzv.) Kosovo mora da prihvati ovo rešenje i dozvoli većinski srpskim opštinama da formiraju zajednicu sa srpskim organima uprave”, piše Cufaj.
Kako napominje, prema Briselskom sporazumu iz 2013. godine, kosovski Srbi imaju pravo na samoupravu, ali u skladu sa ustavom i zakonima tzv. Kosova.
„Postoje dva problema sa ovim. Kao prvo, strahuje se da bi Srbi, politički kontrolisani od strane Beograda, mogli tražiti ponovno ujedinjenje sa Srbijom, a drugo, šef kosovske vlade Aljbin Kurti koji mora da odustane od oba predizborna obećanja, jer do boljeg života građana nije došlo, a ne može da spreči formiranje Zajednice srpskih opština”, naveo je Cufaj.
Prema njegovim rečima, tzv. Kosovo ima „tvrdoglavog premijera, ali nema tenkove, avione ili veliku vojsku”.
To su stvari koje Vučić poseduje, a Vučić je, kako kaže Kurti, Putinova ispružena ruka. Savetnici Šolca, Makrona i Bajdena mogu odgovoriti Kurtiju da će ga NATO-trupama zaštititi od Vučića i Putina”, napominje Cufaj.
Kako ocenjuje, nakon dve godine vlasti, deluje da Kurti nije drukčiji od prethodnika, jer kosovski Albanci masovno emigriraju u Nemačku, dok i dalje vladaju korupcija, nepotizam i partokratija.
Cufaj ističe da je srpski predsednik Aleksandar Vučić „stidljivo” prihvatio francusko-nemački plan, dok je Kurtijeva poruka odbijanje da se formira Zajednica srpskih opština, insistirajući uporno da takve zajednice može biti samo u slučaju priznanja tzv. Kosova od strane Srbije.
„To nervira međunarodne partnere, posebno Amerikance i Nemce. Posle dve godine u vlasti, Kurti će morati da digne ruke od oba predizborna obećanja. Nije došlo do boljeg života za građane, a Zajednicu srpskih opština neće moći da spreči”, ocenio je Cufaj.
On je naveo da je zapadni plan da se Vučić poštedi pravnog priznanja tzv. Kosova, ali da ga prizna faktički, što znači da će Zapad spasiti Vučića pritiska da de jure prizna tzv. Kosovo, kako bi ga udaljio od Putina, dok će KiM dobiti de fakto priznanje od strane Srbije.
„Zar Zapad treba da okrene leđa (tzv.) Kosovu za koje je preko dve decenije stacionirao hiljade vojnika kako bi očuvao krhki mir – samo jer Kurti odbija dogovor sa Srbijom”, zapitao se bivši ambasador tzv. Kosova u Nemačkoj, zaključujući da tzv. Kosovo „ne može sebi da priušti da ostane bez zaštite Zapada”.