„Konstruktivan pristup je važan s obzirom na krhku bezbednosnu situaciju na severu Kosova i ne treba postavljati preduslove“, rekao je portparol ambasade Nemačke Sebastijan Lojšner za Gazetu Ekspres.
Ambasada ukazuje na značaj plana koji su pokrenule Nemačka i Francuska, uz podršku EU.
„Evropski predlog, zasnovan na francusko-nemačkoj inicijativi, je istorijska prilika koju moraju da iskoriste obe strane. Cilj plana je uspostavljanje odnosa između Kosova i Srbije na novim osnovama“, navodi se u odgovoru Ambasade.
Ocenjuju i da je inicijativa (francusko-nemački plan) jedinstvena prilika za veliki napredak na takozvanom Kosovu.
„Važan deo sporazuma je uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu, za koju su se dogovorili 2013. i 2015. godine“, dodaje se u odgovoru Ambasade Nemačke, preneo je „Kosovo onlajn“.
Besnik Bisljimi, zamenik premijera privremenih institucija u Prištini, rekao je ranije danas da je Evropska unija imala primedbe na dva od šest uslova koje je za formiranje ZSO izneo Kurti, ali nije rekao na koje se uslove odnose ti komentari. Bisljimi je naveo da bi to trebalo da kaže predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak, prenosi Gazeta ekspres.
„Šest uslova koje je Kurti izneo su zapravo preduslovi koji pokazuju da može da se razgovara o naprednom mehanizmu za zaštitu manjinskih prava. EU ima dva komentara, a koji su možete pitati gospodina Lajčaka kada dođe u Prištinu“, rekao je Bisljimi novinarima.
Kurti je prošle nedelje izneo šest uslova kroz koje je rekao da prihvata osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom.
Bisljimi je rekao i da evropski plan za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, odnosno francusko-nemački, znači „de fakto“ priznanje dve države, prenosi Koha.
Bisljimi je na konferenciji za novinare rekao da je Kurti na poslednjem sastanku sa Lajčakom razgovarao samo o evropskom predlogu, a ne i o sporazumima postignutim u dijalogu.
„Platforma prikazuje samo principe, dok o svemu u vezi sa njenom implementacijom treba da razgovaraju dve strane u Briselu kao o implementacionom aneksu. Francusko-nemački plan pokazuje osnovni okvir, koji podrazumeva de fakto priznanje dve države, dok će se u Briselu razgovarati o redosledu koraka, odnosno koji sporazumi više nisu važni, koje bi trebalo modifikovati, a koje treba primeniti i kako ih implementirati“, rekao je Bisljimi, preneo je „Kosovo onlajn“.