„Trenutno smo, na primer, fokusirani na masovna ubistva u Buči i napade na ukrajinsku civilnu infrastrukturu”, rekao je Frank u intervjuu za „Velt am zontag”.
On kaže da je Nemačka počela da prikuplja dokaze u martu prošle godine za krivično gonjenje mogućih ratnih zločina, uključujući intervjuisanje ukrajinskih izbeglica i procenjujući javno dostupne informacije.
Nemački tužioci još ne istražuju eventualnu odgovornost konkretnih pojedinaca, rekao je Frank dodajući da se Nemačka sprema za eventualni kasniji sudski spor, u toj ili nekoj drugoj zemlji saveznici ili pred međunarodnim sudom.
Na pitanje kome bi trebalo da se sudi, nemački državni tužilac je rekao da treba da odgovaraju ruski državni lideri i oni koji sprovode odluke na najvišem vojnom nivou.
Ukrajina i njeni zapadni saveznici optužili su ruske snage da su počinile zločine u Buči ubrzo nakon početka napada prošlog februara, a Moskva je odbacila te optužbe, preneo je Rojters, javlja Tanjug.
Rusija takođe negira da namerno gađa civilne ciljeve u Ukrajini. Ukrajina se zalaže za stvaranje specijalnog tribunala koji bi sudio ruskim vojnim i političkim liderima.
Međunarodni krivični sud pokrenuo je svoju istragu o navodnim zločinima protiv čovečnosti i ratnim zločinima nekoliko dana nakon početka napada Rusije na Ukrajinu, ali nema nadležnost za krivično gonjenje.
Predsednca Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je u četvrtak u Kijevu da bi međunarodni centar za procesuiranje zločina agresije na Ukrajinu trebalo da bude osnovan u Hagu.
Rusija je odbacila optužbe Kijeva i zapadnih zemalja da je počinila ratne zločine u Ukrajini i navodi da je pokrenula „specijalnu vojnu operaciju“ radi zaštite sopstvene bezbednosti.