Trenutno, taj zakon zabranjuje drugim zemljama dalji izvoz oružja koje je prethodno kupljeno od Švajcarske osim ako se za svaki pojedinačni slučaj dobije odobrenje švajcarskih vlasti.
Predložena izmena Zakona o ratnim sredstvima bi omogućila izuzetke u slučaju kada Bezbednosni savet UN, odnosno dve trećine Generalne skupštine UN ocene da je sukob u kome će se to oružje koristiti suprotan međunarodnom pravu. Kako navodi švajcarski list, izuzetak bi se odnosio samo na Ukrajinu i to do 2025. godine.
Za predlog o izmeni Zakona o ratnim sredstvima glasalo je 11 od 14 članova Odbor za bezbednosnu politiku. Predlog sada mora biti izglasan i u samom Državnom savetu Švajcarske.
Profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Cirihu Oliver Digelman je za švajcarski list izjavio da, sa stanovišta zakona o neutralnosti, Švajcarska ne bi trebalo aktivno da utiče na odnos snaga u sukobu.
Po Digelmanovom mišljenju, koncept korišćenja rezolucija Saveta bezbednosti UN ili Generalne skupštine kao kriterijuma ne funkcioniše u slučaju neobavezujućih osuda, i da obaveze pravne neutralnosti ostaju na snazi.
Do sada je nekoliko zemalja tražilo da švajcarsko oružje izveze u Ukrajinu, uključujući Španiju, Nemačku i Dansku.
Nemačka je od Švajcarske zatražila dozvolu za slanje municije za samohodni artiljerijski PVO sistem „gepard“.