Jordan se ozbiljno priprema da „konkuriše” Jerusalimu, koji kao magnet privlači milione hodočasnika i turista iz celog sveta. U susret obeležavanju velikog hrišćanskog događaja, dva milenijuma od Isusovog krštenja na reci Jordan, Aman je pokrenuo projekat vredan 100 miliona dolara, čiji je cilj da 2030. godine privuče milion poklonika u ovu arapsku državu.
Iza ambicioznog plana da se u blizini Al Mahtasa – mesta na reci Jordan, gde je, po hrišćanskom učenju, poslednji od starozavetnih proroka Sveti Jovan Preteča krstio Isusa Hrista u 30. godini njegovog života – izgradi „biblijsko selo” stoji neprofitna fondacija „Vitanija s one strane Jordana”.
Samir Murad, predsednik fondacije koju je osnovala jordanska vlada, kaže da je cilj da se hrišćanima omogući bolji pristup ovoj biblijskoj lokaciji koju je Unesko stavio na listu svetske kulturne baštine.
„Želimo da hodočasnicima pružimo priliku da provedu kvalitetno duhovno vreme na mestu gde je Isus kršten, poštujući ne samo svetost mesta, već i sve uslove koje propisuje Unesko”, kaže Murad za agenciju „Relidžen njuz servis” (RNS).
Za sada se u izgradnji naselja s biblijskom tematikom u blizini granice s Izraelom uključilo devet hrišćanskih organizacija. Na svečanoj večeri povodom pokretanja ovog pokloničko-turističkog projekta krajem prošle godine, među 250 gostiju, bili su i jordanski kralj Abdulah Drugi sa dva sina i premijer.
Stručna javnost je dugo raspravljala o tome gde je kršten Isus Hrist. Spekulisalo se da li je to bilo na levoj ili desnoj obali reke Jordan. Raspravu je na osnovu arheoloških nalaza okončao Unesko 2015. godine, presudivši da je Spasitelj sveta kršten na teritoriji današnjeg Jordana, a ne Izraela. U samom Jevanđelju po apostolu Jovanu opisuje se mesto Isusovog krštenja: „Ovo se dogodi u Vitaniji, s one strane Jordana, gde Jovan krštavaše”.
Apostol Luka događaj Isusovog krštenja, koji hrišćani danas slave kao praznik Bogojavljenje ili epifanija, opisuje ovako: „Otvori se nebo i siđe na njega Duh Sveti u telesnom obliku kao golub, i ču se glas sa neba govoreći: Ti si Sin moj ljubljeni, ti si po mojoj volji.”
Tokom minulih vekova reka Jordan je izmestila svoj tok nekoliko stotina metara dalje od mesta na kojem je Isus kršten. Voda u koju se spuštaju mermerne stepenice na samoj lokaciji koju danas zatiču poklonici deo je podzemnih voda. Arheolozi su 1999. godine u Al Mahtasu iskopali ostatke čak pet crkava koje potiču iz perioda od 5. do 12. veka.
Murad, inače bivši ministar rada u jordanskoj vladi, otkriva da je njegov tim odbio primamljive predloge da se u okviru šire lokacije Al Mahtasa, „mesta krštenja” koje se nalazi devet kilometara severno od Mrtvog mora, izgradi hotel s pet zvezdica.
„Odlučili smo se da napravimo ’biblijsko selo’ koje će posetiocima pokušati da dočara atmosferu od pre 2.000 godina. Smeštaj će biti u dobro opremljenim arapskim šatorima u stilu ’glampinga’, luksuznog kampovanja”, objašnjava ovaj biznismen konture projekta.
Naselje ne bi trebalo da naruši prirodno-istorijski sklad ovog mesta jer će električna i vaj-faj mreža za internet biti sprovedena ispod zemlje. Cilj ovog plana je da se svakom hodočasniku koji dođe da molitveno na bogosluženjima provede vreme u Al Mahtasu ponudi smeštaj po razumnoj ceni. Posetiocima će na raspolaganju biti i nekoliko restorana koji će služiti lokalnu organsku hranu, uglavnom spremljenu od biljnih vrsta koje se spominju u samoj Bibliji.
Početna faza projekta, koja košta oko 15 miliona dolara, biće završena u toku ove godine. Druga faza, čija se vrednost procenjuje na 85 miliona dolara, uključivaće gradnju skromnijeg hotela sa tri zvezdice, tržni i velnes centar i restorane.
„Ideja je da se stvori atmosfera slična onoj u starom gradu Jerusalimu. Planirano je i podizanje botaničke bašte, jer je ova lokacija u rezervatu prirode i na putu migracije ptica”, objašnjava Samir Murad.