Istočno Sarajevo – Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat jer nije imenovan u Savetu bezbednosti UN, protivi se obeležavanju Dana Republike Srpske, 9. januara, i tvrdi da je obeležavanje ovog datuma protivno Ustavu BiH. Komentarišući najavljene javne proslave toga dana u RS, Šmit je u izjavi objavljenoj na portalu OHR naveo da se Ustavni sud BiH u nizu svojih odluka bavio proglašavanjem ovog datuma Danom Republike Srpske i neusklađenošću te odluke s Ustavom BiH i, kako kaže, „jasno utvrdio da je 9. januar kao Dan RS neustavan”.
„Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće i moraju se poštovati na celoj teritoriji BiH. Dakle, obeležavanje 9. januara kao Dana RS pokazuje jasno neprihvatanje Ustava BiH, vladavine prava i otvoreno nepoštovanje odluka i autoriteta Ustavnog suda BiH”, naveo je Šmit.
Ustavni sud BiH, dodao je Šmit, u svojoj odluci je istakao da „izbor 9. januara kao datuma za obeležavanje Dana Republike Srpske nema simboliku kolektivnog zajedničkog sećanja koje može doprineti jačanju kolektivnog identiteta kao vrednosti koje imaju poseban značaj u multietničkom društvu koje se zasniva na uvažavanju i poštovanju različitosti kao osnovnih vrednosti modernog demokratskog društva”.
Šmit smatra da svaki praznik treba proslavljati u skladu s postojećim zakonskim okvirom i treba na inkluzivan način poštovati, bez diskriminacije, sve segmente društva, uključujući i sve konstitutivne narode i sve ostale građane BiH. „Dejtonski mirovni okvir zahteva međusobno poštovanje i razumevanje. Visoki predstavnik je naglasio i da oba entiteta i Distrikt Brčko imaju multietnički karakter i stoga svi praznici treba da povezuju, a ne da dele ljude. To je i u duhu Ustava Republike Srpske kao entiteta Bosne i Hercegovine”, naveo je Šmit.
On poručuje i da prosperitet Bosne i Hercegovine treba graditi na saradnji, međusobnom razumevanju i pomirenju, što zauzvrat zahteva uvažavanje pravnih činjenica. „Radovan Karadžić i Ratko Mladić su osuđeni ratni zločinci i kreatori genocida. Zato se nazivaju zločincima, a ne herojima. Tražim od svih javnih zvaničnika da to poštuju i okrenu se zajedničkoj budućnosti. Dejtonski mirovni sporazum postavio je temelje za miran razvoj i on se mora poštovati”, naveo je Šmit.
Kako se bliži 9. januar, sve su učestaliji napadi i iz federalnog Sarajeva. Na razne načine, uključujući i organizovanje protesta bošnjačkih udruženja, pokušava se sprečavanje obeležavanja tog najvećeg i najznačajnijeg praznika u Srpskoj. Histeriju u gradu na Miljacki izazvalo je, pre svega, najavljeno održavanje svečanog defilea u Istočnom Sarajevu. To je, u najnegativnijem smislu, komentarisala i gradonačelnica federalnog Sarajeva Benjamina Karić, koja predstojeću svečanost u susedstvu karakteriše kao „provokaciju i zlu nameru”.
„Neustavno obeležavanje 9. januara seli se u Istočno Sarajevo, na kapije grada koji je bio pod terorom agresora i pod najdužom opsadom”, rekla je, između ostalog, Karićeva.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić poručio je koleginici s one strane međuentitetske linije da bi ona, kao svaka politički normalna i osvešćena osoba, trebalo da poštuje pravo drugih da slave ono što žele.
„Ono na šta najmanje ima pravo Karićeva jeste to da komentariše Dan Republike Srpske, koji očigledno ne voli. Njeno mišljenje ne bi trebalo da zanima bilo koga u Republici Srpskoj. To Sarajevo je jednako moje koliko i njeno, odnosno više moje nego njeno. Ali, sad je ona gradonačelnica i živi u gradu koji su stvarali naši roditelji”, naveo je Ćosić uz napomenu da Srbi „sada imaju svoje Istočno Sarajevo, koje grade, vole i posvećeni su njemu”.
Osvrćući se na najavu organizovanja protesta u federalnom Sarajevu zbog obeležavanja 9. januara, gradonačelnik Istočnog Sarajeva kaže da je „pravo drugih da protestuju u svojoj avliji”, ali da su „ti protesti apsurd države koja se zove BiH”, jer „nisu spremni da požele dobro onima koji žive pored njih, ma koliko se razlikovali”.
Na orkestriranu hajku na srpski narod, Republiku Srpsku i njene institucije uoči obeležavanja 9. januara i na sve neodmerene i zlonamerne izjave koje poslednjih dana stižu iz Sarajeva, iz Srpske uzvraćaju porukom: „Slavili smo i slavićemo Dan republike.” To je, kažu, pravo građana Srpske, koje im niko ne može osporiti niti oduzeti.
„Slavićemo dok budemo živi. Oni neka svoju mržnju nose sa sobom, a mi ćemo i dalje slaviti, proslavljati i radovati se Republici Srpskoj i njenom danu. Živećemo u Srpskoj i truditi se da ona što više napreduje i da mi živimo što bolje, a dušmani neka rade svoj posao”, navela je u izjavi za Srnu Božana Živković Rajilić, predsednica republičkog Udruženja žena žrtava rata.