Galuščenko u intervjuu za Rojters dodaje da nisu sva pogođena postrojenja potpuno prestala da rade.
„Steta je prilično velika. Mogu vam reći da je ugrožena najmanje polovina energetskog kapaciteta čak i više“, rekao je on.
Ističe da je 30 do 40 odsto ukupne nacionalne elektroenergetske infrastrukture bilo meta napada koje je on opisao kao nameru da se uništi ukrajinski energetski sistem.
„Ove nedelje su gađali veliki broj termoelektrana“, rekao je Haluščenko, dodajući da je Ukrajina izgubila 4.000 MV proizvodnih kapaciteta kao rezultat tih napada.
Naglašava da bi uvoz električne energije mogao da bude jedna od opcija za izlazak Ukrajine iz energetske krize i da su razgovori oko realizacije uvoza već počeli.
Galuščenko kaže da nema znakove napretka ka usvajanju sporazuma kojim bi se rešila situacije oko nuklearne elektrane Zaporožje, iako je direktro Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi ove nedelje ponovo izrazio želju za obnovom razgovara.
„Možda se nešto promenilo u stavu Rusije, ali ne verujem u bilo kakvu mogućnost da se njima složim“, rekao je on i dodao da u ovoj fazi nema pomaka ka postizanju rešenja.
Ruske snage su zauzele fabriku u južnoj Ukrajini na samom početku rata pre osam meseci, u njom i dalje radi ukrajinsko osoblje.
Međunarodna zajednica je u više navrata izražila zabrinutost da bi zbog ratnih dejstava u okolini elektrane moglo doći do nuklearne katastrofe.
Kijev i Moskva okrivljuju jedni druge za granatiranja elektrane i teritorije oko nje, podseća Rojters.