Recimo, delovi za oklopne transportere M113, koji su korišteni još u Vijetnamskom ratu, lako su dostupni jer je to vozilo bilo u naoružanju većine NATO zemalja. Ali, šta raditi u slučaju 35 jugoslovenskih oklopnih vozila pešadije BVP 70, koje je Ukrajini isporučila Slovenija. Kada potroše delove, da li će ta vozila biti napuštena. Isto pitanje važi i za australijska vozila „bušmaster”. Čak i mirnodobsko održavanje toliko različite opreme bila bi prava noćna mora ali, kada to plaća neko drugi, što bi se iko u Kijevu bavio tim pitanjima. Važno je samo da oprema i pare pristižu i dalje. A ko i kada će to da plati, videćemo.
Australija je, recimo, Ukrajini poslala opremu vrednu najmanje 285 miliona dolara. Uz 34 pomenuta „bušmastera”, tu je i 14 oklopnih trasportera M113, šest haubica kalibra 155 milimetara. Puške, rakete…
Belgija je donirala 200 protivoklopnih raketa, pet hiljada pušaka i mitraljeza, municiju, šlemove…
Uz oklopne trasnportere, haubice M777, 4500 raketnih lansera, 20.000 artiljerijskih zrna kalibra 155 milimetara, Kanada je u pomoć uključila i milion dolara za snimke komercijalnih satelita. Možda su zbog toga Ukrajinci bili uspešni u gađanju mosta preko Dnjepra, kod Hersona, ili su znali razmeštaj aviona na aerodromu u Engelsu.
Češka podrška za manji rat
Hrvatska pomoć uključuje automatske puške, mitraljeze i zaštitnu opremu u vrednosti od 16,5 milina evra. Ali, zato je Češka isporučila sredstva za jedan manji rat. Uz tenkove T-72 i helikoptere Mi-24, na spisku je 4.000 minobacača, 30.000 pištolja… Danska je donirala protivbrodske rakete „harpun”, 2.700 protivoklopnih raketa i 300 „stingera” koji su pre isporuke Ukrajini morali da u Americi budu servisirani.
Estonija je poslala habice a Finska 2.500 jurišnih pušaka, 150.000 metaka, 1.500 protivoklopnih raketa. Francuska je dala navođene protivoklopne sisteme MILAN i „cezar” haubice. Nemačka se dugo držala po strani ali i ona se priružila klubu donatora. Uz protivavionske oklopnjake tipa „gepard”, „stingere” i višecevne raketne lansere tu su i haubice, lasirni mostovi, vozila za izvlačenje tehnike…
Grčka je uglavnom dala municiju, Irska pancire za vojnike, medicisku opremu a Italija „stingere”, lake puškomitraljeze…Japan je donirao pancire, šlemove, civilna vozila. Letonija je isporučila samohodne haubice kalibra 155 milimetara, „stingere” i helikoptere. Litvaanija je dala oklopne trasnportere M113, topove kalibra 105 milimetara, reparirane nemačke samohodne haubice.
Luksemburg je poslao 102 protivoklopne rakete, džipove, šatore. Holandija je isporučila tešku opremu koja uključuje oklopna vozila, samohodne haubice ali i šlemove, pancire i snajperske puške. I Severna Makedonija je obezbedila nešto vojne pomoći dok je Norveška „poklonila” sto raketa „mistral”, samohodne haubice M109, rakete „helfajer”, višecevne raketne sisteme.
I Poljska je kao i Češka poslala teško naoružanje u znatnoj količini. Prema nekim izvorima tu je više od 200 tenkova T-72, prateća municija, nekoliko diviziona samohodnih haubica 155 milimetara „kraba”. Pomoć iz Varšave meri se stotinama miliona dolara.
Portugal je donirao pušte G3 i šest protivpožarnih helikoptera „kamov”. Rumija daje gorivo, šlemove, pancire, medicinsku opremu. Slovačka je poslala raketni PVO sistem S-300, samohodne haubice. Slovenija je uz oklopne transportere dala 28 modernizovanih tenkova T-55, šlemove, municiju.
Na spisku donatora su i Španija i Švedska koji su donirali protivoklopne sisteme, medicinsku opremu, šlemove, pancire…
Amerika šalje sovjetske helikoptere
Naravno da Velika Britanija i Amerika prednjače, sa opremom vrednom milijarde dolara. Britanci nisu ostali jaki samo na verbalnoj podršci pa su poslali protioklopna oružja, radare, oklopna vozila, dronove koji mogu da podižu teške terete, višecevne bacače raketa, PVO rakete i topove…
Amerikanci su na ratište u Ukrajini poslali više stotina haubica, nekoliko miliona artiljerijskih zrna, desetine lakih i teških dronova, protiv-artiljerijske radare, najmanje 38 HIMARS-a, 1600 „stingera”, 8500 „džavelina”. Zatim 20 helikoptera Mi-24, više od 104 miliona metaka, više stotina vozila, 4.200 precizno navođenih artiljerijskih zrna, satelitske antene, 58 priobalnih i rečnih brodova, 45 prerađenih tenkova T-72. Najavljena je i isporuka baterije PVO sistema „patriot”, koja vredi više od milijardu dolara. Samo jedna raketa košta četiri miliona dolara. Amerika je od januara 2021. godine Ukrajini isporučila oružje vredno više od 20 milijardi dolara.
Na ovom spisku su prestavljeni samo zvanični podaci i predspostavlja se da je Ukrajini isporučena znatno veća količina oružja i novca. Zbog toga konstatacija sa početka teksta, da je Kijev izgubio svo oružje sa kojim je ušao u rat, nije daleko od istine. Jedino se o ljudskim gubicima ne govori. To je najstroža tajna jer pitanje je da li bi Ukrajinci nastavili da se bore kada bi saznali koliko ih stvarno košta rat.