Za Odluku o učestvovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji EU za vojnu pomoć za podršku Ukrajini – EUMAM bilo je 97 poslanika, a 10 protiv.
Učestvovanje Hrvatske u misiji EUMAM trebalo je da uključi dolazak do stotinak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku u rotacijama tokom dve godine.
Milanović protiv predloga
U hrvatskom saboru je bila burna rasprava o vladinom predlogu o učešću pripadnika Oružanih snaga Hrvatske u obuci Ukrajinaca, za koji predsednik države Zoran Milanović nije dao saglasnost jer ga smatra protivustavnim.
Poslanica Centra Marijana Puljak pozvala je premijera Andreja Plenkovića da ako želi da pomogne ukrajinskom narodu, sedne s predsednikom Republike i pokuša da dogovore zajednički stav, a Sabor da odustane od glasanja o obuci ukrajinskih vojnika u okviru misije EUMAM.
„Odustanite od skupljanja 101 poslanika, odustanite od nedostojnog glasačkog prebrojavanja, iskreno sednite s predsednikom Republike i posle s najvećim opozicionim klubovima i dogovorite sadržaj pomoći žrtvi agresije i proceduru iza koje će stati vladajuća većina i opozicija“, rekla je Puljak u ime Kluba Centra i GLAS-a. Ona je rekla da će svoj glas moći da da tek kada bude videla da Plenković, kako je navela, „dozvoli da glas za žrtvu bude doista samo glas za to, a ne politikantska manipulacija za njegove igrice“.
„Mi ni vama ni predsedniku Republike Zoranu Milanoviću ne želimo da aisistiramo u ovom poigravanju s dostojanstvom države“, rekla je Puljak i ponovila poziv premijeru da odustane od glasanja u saboru i o učešću Hrvatske u evropskoj misiji dogovori s Milanovićem.
Predsednik opozicione SDP-a Peđa Grbin smatra da je Plenković svojom megalomanijom i ogromnim egom raspravu i glasanje o EUMAM-u pretvorio u sve osim u pomoć Ukrajini. Poručio je poslanicima da danas odlučuju o tome da li će Plenkoviću dopustiti da preuzme sve poluge upravljanja Hrvatskom.
„Hoćemo li Andreju Plenkoviću dopustiti da u maniru one svoje ‘mogu što hoću’ provede mini državni udar“, kazao je Grbin i dodao da će se SDP „rukama i nogama boriti da to ne uspe“. Grbin je tvrdio da u demokratskoj državi nije prihvatljivo ovakvo silovanje procedure i „skupljanje žetona (glasova poslanika) po ćoškovima sabora, po mračnim hodnicima, povlačenjem za rukav da bi se bildovao nečiji ego“.
„Ako Hrvatski sabor želi da se sroza na to, za to neće biti odgovorni ni SDP niti oni koji će glasati protiv, biće uzdržani ili uopšte neće glasati. Odgovornost će biti vladajućih, pre svega HDZ-a, i onih bednih kalkulanata koji su s njima pristali da učestvuju u ovoj manipulaciji“, rekao je Grbin.
Na ocenu o mini državnom udaru reagovao je HDZ-ov Mario Kapulica navodeći da je Grbin ušao u „sitno politizovanje pokušavajući da opravda stav svoje partije, koja je poznata po svojoj rezolutnosti kada su na stolu bile teme koje su se ticale Hrvatske“.
Ante Prkačin iz Klub Domovinskog pokreta ocenio je da se zbog usputne rutinske teme politički trese hrvatska država.
„Jedno vreme bila je psihoza kao 1991. godine, kada smo se pripremali za rat“, kazao je Prkačin koji drži kako se tu radi o pokušaju EU da se i ona „igra rata“.
„Nakon što NATO u svojoj istoriji najefikasnije radi i vide se rezultati njegovog rada, umesto da EU prikuplja čarape, ćebad, pokrivače, konzerve i priprema smeštaj za ukrajinske izbeglice – oni bi se igrali rata i doneli odluku da svaka evropska država vojno doprinese ukrajinskoj odbrani“, kazao je Prkačin, prenela je Hina.
Plenković tražio da Sabor prihvati predlog
Hrvatski premijer Andrej Penković je uoči glasanja u parlametu o vladinom predlogu o obuci ukrajinskih vojnika upozorio poslanike da ovo, kako je naveo, „nije izbor između parlamentarne većine i opozicije, ovo nije trenutak iskazivanja stava kroz animozitet prema vladi, nego je to izbor između Ukrajine i Putinovog režima“.
„To je ono što će ostati. Poručujem im da dobro promisle o onome kako će glasati. Drugoga glasanja o ovome biti neće“, poručio je Plenković i dodao da ovo nije trenutak politizovanje, a kamoli nekakvih, kako kaže, smešnih komentara o „žetončićima“. Kazao je i da „vlada nikoga ne kupuje“ i poručio da će „odgovornost danas imati o oni koji ne budu glasali za ili se ne uključe u glasanje“.
„Važno je i da poslanici shvate kontekst i sadržaj podrške koju Hrvatska daje Ukrajini. Juče smo na sastanku lidera dogovorili da se Ukrajini da pomoć od 18 milijardi evra makroekonomske pomoći i to je direktna finansijska injekcija državi žrtvi brutalne ruske agresije“, poručio je. Istakao je da je pitanje učešća hrvatskih vojnika u vojnoj misiji EU „konzistentna, zdravorazumska i principijelna politika Hrvatske“ i da je to u hrvatskom interesu.
„Kroz evropski instrument mirovne pomoći, dosad je već alocirano ili isplaćeno 3,16 milijardi evra podrške. Pitanje podrške Ukrajini je i moralno pitanje, i mi kao vlada, sabor i narod moramo poslati poruku želimo li da pošaljemo podršku zemlji koja je žrtva agresije, kao što smo i mi bili žrtva devedesetih godina. Isto tako da se osvestimo da je ruska pretnja direktna pretnja evropskoj bezbednosti“, naveo je Plenković na otvorenom delu sednice vlade, preneli su hrvatski mediji.