Potres se desio 10. septembra na istoku ove zemlje i bio je najjači od čitavog niza podrhtavanja tla zabeleženih tih dana u području indonežanskih ostrva. Ogromna materijalna šteta i 21 žrtva crni su rezultat ovog najjačeg po magnitudi zemljotresa u 2022. godini.
Iste jačine, 7,6 stepeni Rihtera, bio je i potres zabeležen devet dana kasnije, koji je pogodio zapadnu obalu Meksika i odneo dva života. Zvučni neverovatno da su na isti datum, ali 2017. i 1985. godine ovu državu takođe pogodila dva razorna zemljotresa.
Na trećem mestu ove neslavne liste najjačih zemljotresa u 2022. godini nalazi se Japan, čija je severoistična obala bila na udaru potresa od 7,3 stepeni Rihtera 16. marta. Epicentar ovog pomeranja tla bio je na dubini od oko 58 kilometara ispod nivoa mora, utvrdili su japanski eksperti, a u njemu su stradale četiri osobe.
Iako se planeta ove godine čak 11 puta zatresla izuzetno jako, između sedam i osam stepeni Rihterove skale, rekord u jačini zemljotresa u poslednjoj deceniji i dalje drži 2021. godina – u kojoj su u svetu čak tri puta zabeleženi potresi jačine između osam i devet stepeni Rihtera, i čak 16 zemljotresa jačih od sedam stepeni iste skale.
Po broju žrtava u zemljotresu ove godine će ostati upamćen Avganistan, koji je 22. juna pogodio razoran potres od šest stepeni Rihterove skale. U njemu je stradalo više od 1.163 žitelja Avganistana. Drugi potres po broju žrtava, njih više od 330, pogodio je 21. novembra ove godine indonežansko ostrvo Java.
Od prvog januara do 16. decembra na našoj planeti je zabeleženo više od 14.500 potresa jačine između četiri i osam stepeni Rihterove skale. Neslavni rekord u broju zemljotresa iste jačine u poslednjoj deceniji „drži” 2014. godina, kad je registrovano čak 17.500 potresa jačih od četiri stepena Rihtera.