Ova rasprava održana je samo dva dana nakon što je Savet opštih poslova EU usvojilo zaključak kojim se preporučuje da se Bosni i Hercegovini dodeli status kandidata.
BiH je službeni zahtev za članstvo u Evropskoj uniji podnela u februaru 2016. godine.
Evropska komisija je za BiH u oktobru preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, uz očekivanje da će se ispuniti osam uslova, a to je da će, primera radi, prioritetno usvojiti izmene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savetu, usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i usvojiti zakon o sudovima BiH.
Osim toga, BiH mora doneti i zakon o sprečavanju sukoba interesa, preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, te odlučno unaprediti rad na obezbeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbeđivanju funkcionisanja sistema azila.
Pritom, BiH treba da obezbedi zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja, te da garantuje slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima pretnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima.
Jedan od uslova je i da BiH obezbedi rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU.
Podsetimo, BiH je potencijalni kandidat za učlanjenje još od 2003. godine, a zvaničan zahtev za članstvo predala je u februaru 2016. godine.
Inače, status države kandidata jedan je od koraka u procesu pristupanja EU i prethodi otvaranju pregovora o pristupanju. Prema dosadašnjoj praksi, status se može dodeliti državi kada je ostvarila određeni napredak u ispunjavanju kriterijuma za članstvo, ali nedovoljan za otvaranje pregovora o pristupanju. Pregovori kreću kada se članice EU na sastanku Evropskog savjeta jednoglasno usaglase o početku.
Evropska komisija je izmenila metodologiju za buduća proširenja, a onih prvobitnih 14 prioriteta je donekle preinačeno u osam stavki, uz obavezu da i ostali zadaci budu rešeni u skorije vreme da bi BiH stekla status, odnosno bila bliže i otvaranju pregovaračkog procesa.
Situacija se, dalje, u korist BiH i napretka na evropskom putu okrenula prvenstveno zbog ruskoukrajinskog sukoba, zbog kojeg su i Ukrajina i Moldavija gotovo preko noći dobile status kandidata, iako nisu bile u ozbiljnijoj igri za to.
Status kandidata imaju i Albanija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska. Poslednje proširenje bilo je 2013. godine, kada je Hrvatska postala punopravan član EU.