Britanski pravnik koji je ranije učestvovao u suđenju bivšem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću predvodi program britanske vlade za obuku oko 90 ukrajinskih sudija o tome kako da vode suđenja ruskim trupama za navodne ratne zločine počinjene u Ukrajini, javio je „Skaj njuz”.
Viktorija Prentis, koja je imenovana za državnog tužioca krajem oktobra, ranije ovog meseca dala je pregled programa u „Tajmsu”.
Ona je rekla da se njen ukrajinski kolega suočava sa „užasavajućim katalogom ratnih zločina, sa više od 43.000 zabeleženih slučajeva” i obećala je podršku u „navigaciji” u njima.
Govoreći za „Skaj njuz” o toj inicijativi, rekla je da je ovaj program u službi odvraćanja ruske vojske.
„Ovih 90 sudija će se vratiti nakon neke zaista intenzivne obuke, sposobnih da bolje vode te sudove” , dodala je ona, prenosi RT.
Prva grupa sudija je prošle nedelje dobila lekcije na „tajnoj lokaciji u regionu”, a obrazovni program deo je investicije vredne 2,5 miliona funti (3 miliona dolara).
Program vodi ser Hauard Morison, britanski advokat veteran, koji je u martu imenovan za savetnika ukrajinskog generalnog tužioca.
On je izrazio nadu da bi visoke ličnosti ruskog rukovodstva mogle biti procesuirane zbog Ukrajine, kao što je bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević i lideri bosanskih Srba bili pred specijalnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
„Rečeno mi je… da nikada nećemo suditi (Slobodanu) Miloševiću, (Radovanu) Karadžiću ili (Ratku) Mladiću, a mi smo optužili svu trojicu“ , rekao je on za „Skaj njuz”.
„Dakle, ne znate kako će politički vetrovi promeniti pravac u budućnosti.
Morison je bio među sudijama na suđenju Karadžiću, kojeg je Tribunal na kraju osudio za genocid i druge teške zločine.
Moskva je optužila strane pristalice Kijeva da zatvaraju oči pred dokazima o ratnim zločinima koje su počinile ukrajinske trupe, uključujući nekoliko incidenata mučenja ruskih ratnih zarobljenika, koji su snimljeni kamerom.
Kremlj takođe kaže da su neselektivni napadi Kijeva na civilne ciljeve u Donbasu bili glavni razlog za njegovu odluku u februaru da pošalje trupe u Ukrajinu.
Prošle nedelje, Rusija je dostavila pismo Savetu bezbednosti UN u kojem optužuje Ukrajinu za granatiranje stambenih naselja koristeći oružje koje je dobila od zemalja poput SAD i Velike Britanije.